
Het college van Lansingerland heeft op 11 juni in een raadsbrief duidelijk gemaakt dat de plannen voor nieuwe locaties voor asielopvang voorlopig worden stilgelegd.
Raadsmeerderheid tegen nieuwe locaties voor asielopvang
In het commissiedebat van 8 mei over de voorgestelde locaties voor opvang van asielzoekers en statushouders was Leefbaar 3B kritisch op zowel de inhoud als de manier waarop het proces was verlopen. Veel inwoners gaven aan zich overvallen te voelen door de snelheid van het traject, de timing van brieven en het gebrek aan transparante communicatie. Tijdens de participatiebijeenkomsten voelden velen zich niet serieus genomen; kritische vragen over veiligheid, woningwaarde en doelgroepindeling bleven onbeantwoord.
Voorafgaand aan het commissiedebat van 8 mei vond er een grootschalige demonstratie plaats bij het gemeentehuis tegen de komst van AZC’s in Lansingerland nadat er op 15 april ook al een demonstratie had plaatsgevonden. Inwoners spraken zich ook massaal uit tijdens onze wijkbezoeken en een inloopavond bij Rotta die we op 3 juni organiseerden voor inwoners met zorgen.
Leefbaar 3B fractievoorzitter Terry Duivesteijn benadrukte in het debat dat er enorm veel onduidelijkheid rondom de Spreidingswet is en dat Lansingerland in tegenstelling tot veel andere gemeenten, al voor driekwart aan de taakstelling voldoet (300 van 391 asielzoekers worden opgevangen achter het gemeentehuis in de Tobias-2). In het debat ontstond een nipte meerderheid tegen de voorgenomen locaties. Samen met de fracties VVD en CDA (dat asielopvang op Bleizo-West voorstelde) riep Leefbaar 3B het college op om de plannen te stoppen en te wachten op meer duidelijkheid.
College kiest voor verlenging huidige opvang en inzetten op overleg
Tijdens het commissiedebat werd al duidelijk dat het college de locatie voor permanente asielopvang, de Jacob Marislaan in Bergschenhoek, niet verder zou onderzoeken, maar werden de locaties voor tijdelijke opvang aan de Maaiveldweg (Bergschenhoek) en Merenweg (Bleiswijk), ondanks de raadsmeerderheid nog niet direct door het college van tafel geveegd. In de brief van 11 juni bevestigt het college nu wel dat het geen nieuwe locaties voor opvang meer zal onderzoeken of ontwikkelen in deze bestuursperiode.
Verlenging Tobias-2
Het college heeft onderzocht of een verlenging van de huidige opvang aan de Tobias Asserlaan mogelijk was. Door een aangepaste planning op Wilderszijde is het mogelijk geworden om de huidige opvang aan de Tobias Asserlaan te verlengen tot medio 2030. De woningbouwontwikkeling op Wilderszijde, zowel de programmering als het tempo, loopt door een optimalisatie van de planning niet verder uit. Daarmee voldoet Lansingerland voorlopig aan het overgrote deel van de opgave uit de Spreidingswet. Het college heeft daarom besloten:
- Geen nieuwe opvanglocaties voor te stellen voor de resterende taakstelling van 91 personen;
- Geen vervolgonderzoek te doen naar langjarige opvanglocaties, zoals eerder overwogen bij de Jacob Marislaan of Bleizo-West.
Tegelijkertijd is ook op landelijk niveau veel in beweging. Het kabinet-Schoof is recent gevallen, en deze week heeft de Tweede Kamer een motie aangenomen om de Spreidingswet uiterlijk 1 februari 2026 in te trekken. Ook werd besloten dat het asielbeleid niet controversieel wordt verklaard, waardoor het demissionaire kabinet door kan met de asielopgave.
“We zijn tevreden dat het college terecht concludeert dat er geen politiek draagvlak is in Lansingerland voor uitbreiding van asielopvang op dit moment. Gezien de ontwikkelingen in Den Haag is het verstandig om te wachten wat het huidige demissionaire kabinet en een volgend kabinet doen. Met ruimte tot 2030 is het verstandiger de keuze aan een nieuwe raad over te laten.”, aldus Duivesteijn. Bijgevolg van het uitstel is dat de kiezer zich kan uitspreken over deze kwestie, op 18 maart 2026 gaat Lansingerland naar de stembus voor de gemeenteraadsverkiezingen.
Huisvesting voor statushouders krijgt vervolg
Rond de locatie aan de Oudelandselaan/Noordeindseweg werd een appartementencomplex voorgesteld, 100% bedoeld voor statushouders in 40 tot 70 appartementen. Als gevolg van deze ontwikkelingen werd in korte tijd de bewonersvereniging Oud West Samen opgericht, die inmiddels over de 400 leden telt.
Leefbaar 3B benadrukte in het debat van 8 mei dat de focus moet liggen op het versnellen van woningbouwprojecten die al jaren op zich laten wachten in plaats van het aanwijzen van nieuwe locaties. Huisvesting van statushouders dient wat ons betreft kleinschalig verspreid te worden over de kernen, zodat zij zo snel mogelijk en goed integreren en onderdeel worden van de Lansingerlandse samenleving. Onze fractie kan daarom ook niet instemmen met het plan om op één locatie een complex te bouwen dat uitsluitend bedoeld is voor statushouders.
College onderzoekt verder hoe met statushoudershuisvesting om te gaan
Voor de locatie aan de Oudelandselaan/Noordeindseweg zijn de oorspronkelijke plannen voor een complex uitsluitend voor statushouders losgelaten. Het college verkent nu, samen met 3B Wonen, twee richtingen:
- Een mix van 50% starters en 50% statushouders, of een variant met zorggeschikte woningen voor 75-plussers waarin in de eerste twee jaar statushouders worden gehuisvest.
- Een integrale gebiedsontwikkeling van het gemeentelijke perceel en naastgelegen gronden, waarmee in de volle breedte invulling wordt gegeven aan woonbehoeften.
Terry Duivesteijn: “Goed dat het college aangeeft dat ze bij het verdere proces actief in gesprek gaat met de bewonersvereniging Oud West Samen. Wat ons betreft wordt echter de prioriteit gelegd op het versneld bouwen op locaties die al zijn aangewezen, zoals Lange Vaart, Merenweg, Wolfend en Bleizo-West, zodat we zo snel mogelijk woningen opleveren voor onze eigen inwoners die al jaren wachten op een huis. Starters en jongeren, maar ook senioren die willen doorstromen naar een kleinere en gelijkvloerse woning, worden op dit tempo nauwelijks bediend. Door daar op te focussen, ontstaat ook ruimte voor huisvesting van statushouders. Als de gemeente al extra locaties in de tussentijd gaat onderzoeken, doe dat dan om onze langgekoesterde wens voor een mooi Knarrenhof of een locatie voor tiny houses te realiseren.”
Het college laat verdere besluitvorming over nieuwe opvanglocaties en invulling van statushouders huisvesting over aan een volgend college en een nieuw gekozen gemeenteraad in 2026. Inwoners van Lansingerland krijgen nu meer dan ooit de kans zich uit te spreken over de toekomstige koers van onze gemeente.
Goed stuk er wordt dus goed nagedacht voor een goede oplossing. assimilatie van statushouders in de gemeenschap van Lansingerland kan alleen door verspreiding en zeker niet door concentratie. Maar blij dat college in gesprek wil met bewonersvereniging.